تاریخچه باطری خودرو

اختراع چرخ ، نقطه عطفی در جهت طراحی و ساخت خودرو بود. نخستین نشانه‌ها از اختراع چرخ مربوط به 3500 سال قبل از میلاد مسیح می‌شود. نیاز انسان به ارتباطات و ایجاد شبکه‌های حمل و نقل یکی از موفقیت‌های اساسی در یک صد سال اخیر است. چیزی که در روزهای اولیه برای تولید ‌کنندگان اهمیت داشت ، عمدتا تولید ماشین هایی بود که حرکت کنند. امروزه راحتی و آسایش راننده و مسافرینش از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماشین مدرن با صدها قسمت فعالش، مکانیسم پیچیده ای است و نوجوانان تحت تاثیر ماشین ، چه حقیقی باشد و چه اسباب بازی ، شگفت زده می‌شوند. از این رو ، اتومبیل صرفا یک وسیله مسافرت نیست بلکه وسیله‌ای جهت سرگرمی است. تاریخ اتومبیل در قرن حاضر از پیشرفت‌ها و بدعت‌های دائمی برخوردار بوده‌ است. از میان لیست بسیار طویل ، یک مورد باطری خودرو است.

.

.

اجزا تشکیل دهنده باتری

جعبه باتری

جعبه باتری را به شکل مکعب مستطیل از جنس لاستیک و یا پلاستیک می‌سازند و باید در مقابل حرارت حاصل از فعل و انفعالات شیمیایی باتری و ضربه ، مقاوم بوده و در برابر عبور جریان الکتریسیته ، عایق خوبی باشد. جعبه باطری خودرو به صورت خانه خانه ساخته شده و کف هر خانه دارای حوضچه‌هایی برای ته نشین شدن ذرات جدا شده از صفحات باتری و جلوگیری از اتصالات صفحات به یکدیگر می‌باشد. در صورتی که رسوبات یا لجن‌ها سطحشان بالا بیاید ، باعث اتصال کوتاه صفحات باطری شده و در نتیجه کاهش قدرت باطری ماشین را سبب می‌شود.
خانه باتری هر جعبه دارای تعدادی خانه جدا از یکدیگر می‌باشد. هر خانه حدود 2.2 ولت برق تولید می‌کند. اگر تعدادی صفحه مثبت و منفی داخل خانه باتری قرار دهیم و الکترولیت "اسید سولفوریک (محلول های آبی حاوی یون ، الکتریسیته را هدایت می‌کنند) بریزیم و ولت متر در مدار قرار دهیم 2 تا 2.2 ولت را می‌توانیم اندازه بگیریم. لذا برای باتری 6 ولت ، به سه خانه نیاز است.

.

.
صفحات باتری

در هر خانه سه صفحه مثبت ، منفی و عایق وجود دارد. تعداد صفحات منفی یکی بیشتر از صفحات مثبت می‌باشد به هر یک از صفحات مثبت و منفی، پلیت می‌گویند. پس اگر خانه باتری 19 پلیت داشته باشد ، 9 عدد آن صفحه مثبت و 10 عدد صفحه منفی است. این عدد روی باتری نوشته می‌شود.

  • صفحات مثبت: صفحات مثبت از جنس پراکسید سرب PbO می‌باشد. ابتدا صفحات را از جنس سرب و آنتیموان ( آنتیموان که یک شبه فلز است، دارای چهار حالت آلوتروپیک می‌باشد. شکل پایدار این عنصر ، فلزی آبی – سفید است و انواع زرد و سیاه آن ناپایدار می‌باشد. این عنصر در مواد ضد آتش ، رنگها ، سرامیک ، لعاب و آلیاژهای گوناگون و لاستیک بکار می‌رود) به صورت مشبک ساخته و بعد ، از اکسید فعال شده پر می‌کنند.

  • صفحات منفی:  مانند صفحات مثبت بوده ، با این تفاوت که ماده فعال ‌شده آن "سرب اسفنجی" می‌باشد.

  • صفحات عایق: برای جلوگیری از اتصال صفحات مثبت و منفی به یکدیگر ، بین صفحات یک عایق از جنس پلاستیک یا میکا یا فیبر قرار می‌دهند. صفحات عایق از یک طرف صاف و از طرف دیگر دارای همبستگی هایی هستند. طرف برجستگی به طرف صفحه مثبت است تا اسید سولفوریک ( اسید سولفوریک اسید معدنی بسیار قوی می‌باشد. این اسید با هر درصدی در آب حل می‌شود. اسید سولفوریک در گذشته به نام جوهر گوگرد معروف بوده است ) بهتر با صفحه مثبت فعالیت داشته باشد. برجستگی صفحه عایق اجازه می‌دهد ذرات جدا شده از صفحه مثبت به ته باتری هدایت و از اتصال کوتاه صفحات جلوگیری شود.

 

اتصال خانه‌های باتری به یکدیگر

ولتاژ باتری ، تعداد خانه‌های باتری ماشین را تعیین می‌کند. اگر بخواهند مقدار آمپر باتری را زیاد کنند،  تعداد صفحات مثبت و منفی هر خانه را زیاد می‌کنند. پس از این که صفحات هر خانه ، داخل آن قرار داده شد ، خانه‌های باتری را به صورت سری به یکدیگر وصل کرده که در نتیجه در کل خانه‌ها ، یک قطب مثبت آزاد و یک قطب منفی آزاد می‌ماند که آنها را به صورت مخروط ناقص از جنس سرب ریخته گری نموده و قطب های اصلی باتری نامیده می‌شود. 

 

تشخیص قطب های باتری از یکدیگر

  • قطب مثبت قطورتر از قطب منفی است.

  • قطب مثبت با علامت (+) و قطب منفی با علامت (-) مشخص شده‌است.

  • قطب مثبت با علامت POS  یعنی مثبت و قطب منفی با NeG  یعنی منفی مشخص می‌شود.

 

در انتخاب باتری خودرو به شش نکته باید دقت داشت:

1)خشک بودن یا تر بودن باتری
دو نوع باطری ماشین در بازار موجود است: باتری خشک (سیلد، sealed)  و باتری تر (حاوی مایع اسید).
برای استفاده در صنعت خودرو، باتری خشک از هر نظر مناسب تر و ایمن تر است، تنها مزیت باتری تر، ارزان بودن آن است.

مزیت های باتری خشک عبارتند از:
– بخارات اسیدی ندارد و به دلیل جامد بودن محتویات آن، لازم نیست نگران ریختن اسید روی خودرو و داخل محفظه موتور باشیم.
– نوسانات ولتاژی کمتر و عمر طولانی تری دارد.
– از هر نظر نسبت به باتری تر ایمن تر است.

 

2)آمپراژ باتری
شرکت سازنده خودرو، آمپراژی را به عنوان حداقل آمپر مجاز برای باطری خودرو تعیین می کند. اگر تجهیزات اضافی، نظیر باند، ساب ووفر، آمپلی فایر( آمپلی فایر به معنای تقویت کننده می باشد که در سیستم های الکترونیکی نقش تقویت سیگنال های الکترونیکی را به عهده دارد ، یک آمپلی فایر بیشتر برای تقویت سیگنال های صوتی استفاده می شود.)و … روی خودرو نصب باشد، حتماً باید از آمپرهای بیشتری استفاده نمایید.

آمپراژ ماشین ها به شرح ذیل میباشد:

3) کشور سازنده باتری – برند باتری
فرایند تولید باطری آسیب های قابل توجهی به محیط زیست وارد می کند و هیچ کارخانه تولید باتری در کشورهای اروپایی وجود ندارد. در بازار ایران باطری خودرو ساخت کره جنوبی، ایران، ترکیه و چین است. باتری های کره ای با برندهایی نظیر دوو, دلکور, پوما, سین, شارک, اوراستارت, تایگر و … عرضه می شوند که بیشتر آنها ساخت کارخانه Delkor هستند.
در حال حاضر کیفیت باتری های ایرانی از باتری های ترکیه ای بهتر است.

4) تاریخ تولید باتری
اگرچه باتری در اثر شارژ و دشارژ شدن فرسوده می شود و تاریخ تولید چندان تاثیری در کیفیت آن ندارد، اما طبیعتا تاریخ تولید جدیدتر، انتخاب بهتری خواهد بود. تاریخ تولید باتری های کره ای به شکل زیر روی آنها حک می شود و با دقت زیاد قابل مشاهده است.
مثلا در باتری های کره ای مثل این علامت ۴LR11  معنی آن به شرح زیر است:
۴: سال ساخت ۲۰۱۴
L  : حرف دوازدهم الفبای انگلیسی است، یعنی ماه ساخت باتری ماه دوازده میلادی (دسامبر) است.
R  : حرف اختصار نام کارخانه تولید کننده است.
11: روز تولید باتری است.


5) کاور باتری
کاور باطری متشکل از نمدهای صنعتی می باشد که طی فرآیند دو مرحله ای پخت و فرمینگ قالب خورده و از باطری خودرو در برابر سرما و گرما مراقبت می نماید و در شرایط عادی طول عمر باطری ماشین را به میزان دو الی سه برابر افزایش می دهد.

6)سرباتری
براي جلوگيري از سفيدك زدن ( سولفاته شدن) قطب هاي باتري ماشین در هر بار خرید باتری، سرباطری ها را تعویض کنید یا مي توان پايه قطب ها (محل تماس قطب با درپوش) را با مقداري گريس چرب نموده و یا روی بست را با مایع ظرف شوئی پوشاند. امروزه واشرهاي لاستكي يا نمدي براي جلوگيري از سفيدك زدن قطب ها در لوازم يدكي ها فروخته مي شود.


آشنایی با برند های باتری ها 

تاریخچه شرکت سپاهان باتری

اولین جرقه های سپاهان باتری در سال ۱۳۷۸ زده شده و سرانجام در اسفند ماه ۱۳۷۸ این مجموعه در اصفهان پایه گذاری شد. در ابتدای امر ، بخشی از فعالیت های سپاهان باتری صرف انجام مطالعات اولیه در زمینه ایجاد کارخانه های تهیه و تولید انواع صفحات، تجهیزات و لوازم بدنه و انواع اتصالات باتری، اسید باطری (اسید باتری ) و آب مقطر بود و در همین مسیر کلیه امور بازرگانی و تولیدی که در ارتباط با شروع شرکت بود آغاز شد.
پس از طی این روند و انجام اقدامات لازم، فاز اولیه کارخانه سپاهان باتری در سال ۱۳۸۰ احداث شد. این فاز دربرگیرنده‌ی واحدهای تولیدی صفحات باتری (صفحات باطری ) با تکنولوژی های ریخته‌گری و شارژ انواع باتری ها بود و بعد از ۲ سال یعنی در سال ۱۳۸۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال ۱۳۸۳ فاز دوم کارخانه احداث و بهره برداری شد که شامل خط تولید صفحات کلسیمی با استفاده از فناوری های روز اروپا به شیوه ی Expanded metal  بود.
فاز سوم کارخانه سپاهان باتری هم که در سال ۱۳۸۳ طراحی شد و در پایان سال مورد بهره برداری قرار گرفت و شامل تولید انواع باتری از جمله باتری های اتمی ( باتری های سیلد یا خشک ) بود که برای نخستین بار در ایران تولید و عرضه می گردید و در نهایت در سال ۱۳۸۴ مجتمع صنعتی سپاهان باتری با حضور وزیر صنایع و معادن وقت افتتاح شد. باتری ها دارای گارانتی 14و16 می باشد.


ظرفیت تولید کارخانه سپاهان باتری

ظرفیت تولید باتری های اتمی و باتری های اسیدی سپاهان باتری، در سال ۱۳۸۳ با ۲۰۰,۰۰۰ باتری آغاز شد و در عرض سه سال این مقدار به ۲.۰۰۰.۰۰۰ باطری در سال افزایش یافت. در حال حاضر نیز ظرفیت تولید سپاهان باتری به ۴.۰۰۰.۰۰۰ باتری در سال یعنی بیست برابر تولید آن در سال ۱۳۸۳ رسیده است.برندهای سپاهان باتری

در حال حاضر سپاهان باتری با برندهای بارکاس، پاورایکس، سوزوکی، سویو، برجیس، اوربیتال، اورانوس، سیوولکس و یاشا، و با پوشش آمپراژ  ۵۰ آمپر تا ۲۱۰ آمپر تحت استاندارهای DIN  و GIS محصولات خود را عرضه می نماید. تنوع و کیفیت مطلوب محصولات امتیازهای رقابتی خوبی را برای سپاهان باتری فراهم کرده است که باتری ها رادر آمپراژ 55 ،60، 66 ،70، 74 سواری و خودروهای سنگین بسته به نوع ماشین تولید می کند.

یکی از برندهای مطرح این شرکت با نام باتری سوزوکی محصول مشترک ژاپن و سپاهان باتری می باشد.
 


گواهینامه ها و استانداردها

سپاهان باتری علاوه بر دریافت نشان صنعت سبز از سازمان محیط زیست کشور دارای نشان استاندارد ملی ایران و همچنین گواهینامه های بین المللی ISO ۱۸۰۰۰، ISO ۱۴۰۰۰ و ISTS است.
 
 


ویژگی باتری های سیلد و باتری های اسیدی شرکت سپاهان باتری

باتری های اسیدی سپاهان باتری:
- در باتری های اسیدی سپاهان باتری صفحات کلسیم با تکنولوژی Expanded metal  استفاده شده است.
- برای جلوگیری از خروج الکترولیت ، درب های درپوش به طور بهینه طراحی شده اند.
- در دمای پایین قدرت استارت خوبی دارند.
 
باتری های سیلد (باتری اتمی یا خشک ) سپاهان باتری :
- در باتری های اتمی صفحات کلسیم با تکنولوژی Expanded metal  استفاده شده است.
- دارای فیلتر ضد انفجار هستند.
- در دمای پایین قدرت استارت خوبی دارند.
- از تکنولوژی MF (باتری های بدون نیاز به نگهداری) استفاده می کنند.
- دارای چشمی برای چک کردن سطح الکترولیت و مقدار شارژ موجود هستند.
- دشارژ خود به خودی بسیار کم اتفاق می افتد.
 
علاوه بر ویژگی های فوق، این باتری ها از قابلیت نصب و حمل راحت با استفاده از دسته های موجود برخوردارند، دارای عایق الکتریکی هستند، طول عمر مناسبی دارند و کمتر دچار خوردگی قطب و اتصالات می شوند.


تاریخچه شرکت صبا باتری

صبا باتري يكي از بزرگترين توليد كنندگان انواع باطري ماشین در خاورميانه بوده كه از نام نيك و قابل اعتماد در منطقه برخوردار مي باشد . این شرکت با 4 مجموعه صنعتي عظيم افتخار دارد که با 40 سال تجربه در تولید انواع مختلف باتری های خودروئی محصولات خود را  مطابق استانداردهای بین المللی به بازارهای داخلی و خارجی عرضه نمايد . اين شركت  با بهره گیری از ماشین آلات پیشرفته ساخت كشورهاي تراز اول اروپائي ، تکنولوژی برتر و نیز تخصص مهندسان مجرب هم اكنون فعاليت وسيعي در زمينه توليد انواع باطري هاي خودرویي از 36 آمپر ساعت تا ظرفيت 200 آمپر ساعت و توان توليد 5/2 ميليون دستگاه در سال ( باتري هاي سرب اسيدي ) و نيز باتري هاي سيلد MF    ( بي نياز از سرويس و مراقبت ) ويژه نسل جديد خودروها با ظرفيت توليد 5/1 ميليون دستگاه در سال را دارد . واحد کنترل کیفیت این شرکت مجهز به تجهیزات پیشرفته و تیمی  با تجربه می باشد. انواع باتری یو پی اس و سواری و سنگین با گارانتی یک ساله تولید میکند در همه شهرها نمایندگی دارد.


باتری پوما

همانطور که می دانید، باتری اتمی پوما، یکی از محصولات باکیفیت و مرغوب شرکت دلکور کره جنوبی می باشد. این باتری ها به مدت ۶ ماه گارانتی می شود و در آمپرهای مختلف در ایران موجود می باشد.
این باتری برای انواع خودروهای داخلی مانند انواع پراید، انواع پژو، سمند، تیبا، ال ۹۰ و … نیز برای انواع خودروهای وارداتی از قبیل انواع مرسدس بنز، بی ام دبلیو، انواع هیوندای، انواع تویوتا، لکسوس، پورشه، لیفان، جیلی، ام وی ام و … قابل استفاده است.


مواردی که باتری پوما و تمامی باطری های تولید شرکت دلکور را از دیگر باطری ها متمایز می کند:


نکات مثبت :
•    طراحی منحصر به فرد باتری پوما در چیدمان ساختار شبکه ای کلسیم و آنتیمون می باشد که در آن هیچ آلیاژ دیگری به کار نرفته است.
•    این ساختار و طراحی باعث شده است که باتری پوما یکی از مطمئن ترین باطری های موجود در بازار باشد.
•    باتری پوما بیشترین طول عمر را در میان باطری های دیگر دارد.


نکات منفی :
با توجه به اینکه باتری پوما یکی از خوشنام ترین باطری های موجود در بازار می باشد ،نمونه های متفرقه ی زیادی وجود دارد که صرفا" با برچسب پوما به فروش می رسند که قیمت پایین تری نسبت به قیمت باتری پوما اصلی دارند. به همین جهت این باطری را حتما باید از فروشگاه های معتبر و مطمئن تهیه کرد.
 
از نظر کیفیتی هم باتری سوزوکی برند سپاهان از میان باتری های ایرانی بالاتر است به دلیل:
•    تحت لیسانس ژاپن هست
•    کیفیت مواد اولیه متفاوت تر
•    روش کنترل کیفیت متفاوت
•    بازرسی متفاوت کنترل کیفیت
•    گارانتی بالاتر