باتری یو پی اس ( ups ) چیست ؟

UPS  مخفف عبارت Uninterruptible power supply ، به معناي منبع تغذيه بدون وقفه است.
یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه آن ، تامین توان مورد نیاز بار مصرفی می باشد ، این سیستم بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد و علاوه بر تثبیت برق ، مانع از نفوذ نویز و اختلالات برق به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود. همچنین دستگاه یو پی اس به عنوان منبع توان بدون وقفه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری ، برق مورد نیاز دستگاه های مصرف کننده را تامین می کند .
زمانی باتری ups  به عنوان یک سیستم گران به شمار می آمد اما امروزه با توجه به گران قیمت بودن تجهیزات از نظر سخت افزار و یا اطلاعات و داده ها ، هزینه تهیه و تامین یک دستگاه یو پی اس  مقرون به صرفه می باشد .


کار باتری یو پی اس چیست؟

دوشاخه یک دستگاه الکترونیکی که به برق شهر ( یا به کاهش دهنده تغییرات ولتاژی که به برق شهر متصل است) وصل می شود فقط ازیک منبع نیرواستفاده می کند. اگربرق شهرقطع شود، آن وسیله دراثرانقطاع الکتریسیته به سرعت خاموش می شود . یک یو پی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع قدرت برای وسیله خود به هم می زند.
یو پی اس  ها به گونه ای طراحی شده اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد . یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می شود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته می شود . بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل اینکه کدام یک از منابع نیرو درهرلحظه مورد استفاده قرارمی گیرند تعبیه شده است . این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده است ازحالت اولیه به حالت ثانویه تغییرمی کند وزمانی که منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه بازمی گردد.
البته برق شهر، متناوب است و تجهیزات شما ازبرق متناوب استفاده می کند t اگرچه تمامی باطری ها برق مستقیم تولید می کنند . بنابراین قسمتی از یوپی اس به نام شارژر عمل تبدیل انرژی متناوب به مستقیم جهت شارژ باتری ها را بر عهده دارد .
همچنین بخشی دیگر بنام inverter نیز برای تبدیل انرژی مستقیم ذخیره شده در باطری به برق متناوب جهت راه اندازی دستگاه شما در تمامی یو پی اس ها تعبیه شده است . از این رو می توان از باطری ، شارژر و inverter به عنوان اصلی ترین بخش های یک دستگاه یو پی اس اشاره نمود .
در برخی ازانواع ups ها یک مبدل بزرگ برق متناوب به مستقیم وجود دارد و inverter همواره نیروی لازم برای راه اندازی وسیله را تامین می کند و خود inverter انرژی لازم راازمنبع اولیه و ازطریق مبدل برق متناوب به مستقیم یا از باتری تامین می کند.
Ups ها  در انواع گوناگون و اندازه های متفاوت وجود دارند. واحد اندازه گیری یوپی اس ، توان یا VA  (حاصلضرب ولتاژ در جریان خروجی ) می باشد . هر چه inverter یک دستگاه یوپی اس قوی تر باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر خواهد بود به عبارتی  می توان تعداد و توان تجهیزات بیشتری را پشتیبانی نمود از طرفی هرچه باتری های به کاررفته در یوپی اس از ظرفیت بالاتری برخوردار باشند،  زمان برق دهی در هنگام قطعی برق شهر بالاتر خواهد بود .
یوپی اس های مختلف دارای ویژگی های گوناگونی مانند آلارم های هشدار به هنگام بروز خطا یا اضافه بار ، نرم افزارکنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می باشند.
 

شما مشتریان عزیز می توانید با تلفن 35079 - 021 تماس بگیرید و از تمامی خدمات ما بهره مند شوید .

مجموعه ی کامل محصولات ما را در وبسایت رایاوان، ملاحظه فرمایید.

 

باطری UPS هیچ محصولی در این شاخه موجود نمیباشد

زیرشاخه‌ها

  • باطری یو پی اس ABC

    باتری یو پی اس ABC

    شرکت ABC که تولیدکننده اکثر باطری های مورد استفاده در صنعت می باشد از قبیل باتری  متال هیدرید ،باتری سیلد اسید و باطری نیکل کادمیوم .این شرکت در کشور چین از سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را شروع کرده است و محصولات خود را به بیش از ۳۴ کشور جهان صادر می کند . کیفیت استاندارد و قیمت رقابتی باتری یو پی اس تولیدی این شرکت باعث شده نام تجاری باطری ABC در چند سال اخیر بازار خوبی در ایران را به خود اختصاص دهد. باطری های تولید شده در کمپانی ABC برای مصارفی همچون صنعتی می باشد که می توان گفت باطری با طول عمر پایینی را روانه بازار می کند.

  • باتری یو پی اس صبا

    باتری یو پی اس صبا

    شرکت صباباتری که یکی از تولیدکنندگان یزرگ باتری در ایران می باشد و در زمینه تولید انواع باطری خودرو ، یو پی اس و باطری های صنعتی و نیروگاهی می باشد. شرکت صباباتری با دارا بودن چندین کارخانه مجزا در اکثر شهرهای ایران توانسته است نیاز بازار ایران را در زمینه باطری های تولیدی خوذ برآورد نماید و درحال حاضر در زمینه تولید باطری یوپی اس در بازار داخل کشور دارای سهم ۲۱ درصد می باشد و این امر به علت پایین بودن طول عمر محصولات تولیدی به دلیل ایجاد مزیت رقابتی از لحاظ کیفیت در مقابل تولیدات چینی می باشد.

نماد اعتماد الکترونیکی